Na co zwrócić uwagę wybierając dobre legowisko dla psa i kota?

0
(0)

Właściciele psów i kotów podobno dzielą się na takich, którzy przyznają się do tego, że ich pupil śpi z nimi w łóżku i do takich, którzy się do tego nie przyznają. Bez różnicy, do której grupy należysz – przed przyprowadzeniem do domu psa czy kota powinno się wyznaczyć mu miejsce do odpoczynku i zakupić w tym celu odpowiednie legowisko. Każde ze zwierząt jest inne, różni się potrzebami, także tymi dotyczącymi czasu przeznaczonego na odpoczynek. Niektóre rasy psów pozostają aktywne przez niemal cały dzień, inne z kolei uwielbiają się wylegiwać. Koty zazwyczaj są mniej aktywne w ciągu dnia, dlatego też tym bardziej potrzebują wygodnego miejsca, w którym będą mogły bezpiecznie i wygodnie odpoczywać.

Sprawa dotycząca zakupu legowiska wydaje się prosta. Praktycznie w każdym sklepie zoologicznym czy w sklepach internetowych można bez problemu otrzymać wymarzone posłanie. Nie jest to jednak tak proste, jak wygląda. A podczas doboru tego jakże niezbędnego elementu wyposażenia naszego pupila należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Jakimi? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak dobrać idealne legowisko dla psa i kota!

Istotny jest rozmiar legowiska!

Samo legowisko, tak jak i łóżko powinno posiadać odpowiedni rozmiar, aby było można korzystać z niego w sposób komfortowy. Posiadając dorosłego psa czy kota wiemy dokładnie jak duże jest zwierze. Przyjmuje się, że legowisko powinno być co najmniej 20 cm dłuższe od naszego pupila. Inaczej sprawa wygląda, gdy chcemy kupić posłanie dla szczeniaka czy małego kotka. W przypadku zwierząt rasowych wiemy, jakie mniej więcej będzie duże, na tej podstawie dosyć łatwo można dopasować legowisko. W przypadku zwierząt nierasowych po samym wyglądzie można przewidzieć ich wielkość, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku można pomyśleć o tymczasowych legowiskach, które sprawdzą się przez pierwsze kilka miesięcy życia psa lub kota. Następnie powinno się zakupić legowisko, które będzie trwałe i wygodne. Oczywiście każde posłanie dla pupila powinno posiadać dodatkowy margines około 20 cm, w celu zapewnienia jak najwyższego komfortu podczas odpoczynku. 

Z jakiego materiału wybrać posłanie dla psa lub kota?

Decydując się na zakup łóżka do sypialni pod każdym kątem sprawdzamy materiał z jakiego został wykonany materac, istotna jest jego twardość a także bezproblemowe utrzymanie w czystości. Wszystkie parametry powinny dobrane być indywidualnie i w taki sposób, by zapewnić nam nie tylko komfort podczas wypoczynku, ale i bezpieczeństwo. Tak samo jest w przypadku zwierząt. Biorąc pod uwagę to, że niektóre rasy psów czy kotów potrzebują znacznie więcej czasu na odpoczynek i regenerację, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego legowisko zostało wykonane. Materiał powinien być przyjemny w dotyku, miękki. Jednocześnie powinna cechować go trwałość a także i odporność na wiele negatywnych czynników, w tym zabrudzeń czy zadrapań.. Jeśli zaistnieje taka potrzeba powinniśmy bez większego zastanowienia móc wyprać posłanie czy wyczyścić je. Szukając najlepszego legowiska dla psa czy kota powinniśmy wziąć pod uwagę także to, czy materiał z jakiego zostało ono wykonane jest odporny na zadrapania pazurów. Jednym z najpopularniejszych materiałów, który doceniany jest przez ekspertów jest kodura. Jest to materiał tapicerski, który z jednej strony jest miękki i bezproblemowy w utrzymaniu czystości, z drugiej jest odporny na zadrapania naszych pupili. Alternatywą jest antara lub materiał o nazwie suedine.

Sam materiał choć oczywiście niezwykle istotny, nie jest jedynym wyznacznikiem dobrego produktu. Tak samo ważne jest wypełnienie. Na rynku spotkać się możemy z wieloma typami wypełnień. Tym, który cieszy się największą popularnością są silikonowe kulki. Sprawdzają się zarówno w przypadku legowisk dla zwierząt niewielkich, jak i tych dużych i ciężkich. Silikonowe kulki wykonane są bowiem z wysokojakościowych włókien poliestrowych, które są miękkie, wytrzymałe a także nie odkształcają się. Legowisko, które zostało pokryte dobrym materiałem i wypełnione silikonowymi kulkami przez długi czas idealnie spełnia swoją funkcję. Alergie zdarzają się także wśród naszych pupili i w takich przypadkach wkłady silikonowe są idealne. Oczywiście w przypadku alergii materiał okrywowy powinien być naturalny. Dobrze jest zdecydować się na wysokojakościową bawełnę lub zakupić powłokę antyalergiczną.

Ciekawy design legowiska dla pupila

Oczywiście najważniejsze jest to, by legowisko jakie wybierzmy było przede wszystkim wygodne i pozwalało na odpoczynek naszemu pupilowi. Parametry techniczne są najbardziej istotne, jednak nie można powiedzieć, że design posłania pozostaje bez znaczenia. Idealnie jeśli uda się dopasować go pod względem stylistyki do naszego mieszkania. Tak naprawdę dobrze dobrany może być ciekawym kontrapunktem kolorystycznym dla stonowanych kolorów ścian, lub być uzupełnieniem ciekawej aranżacji. Na rynku dostępne są legowiska dla psa i kota, które są zróżnicowane względem siebie nie tylko kształtem czy wielkością, ale także kolorystyką. Coraz większą popularnością dziś cieszą się takie, które do złudzenia przypominają umaszczenie niektórych ras psów lub innych zwierząt. Do najpopularniejszych kształtów zalicza się te: jaskiniowe, kwadratowe czy owalne. Legowisko typu jaskinia jest idealna dla zwierząt, które lubią się chować. Zazwyczaj to właśnie one wybierane są dla kotów. Z kolei legowiska z bocznymi ściankami lub bez nich wybierane są zazwyczaj przez właścicieli psów. 

Cena: 70,70 zł

Dostawa: od 30 zł (48h)

Dostępne w materiałach: Amore Plusz

Ze względu na popularność oraz dobre opinie właścicieli czworonogów przygotowaliśmy krótki ranking legowisk dla psów i kotów. 

  1. Pufy dla psa lub kota z podwyższonym rantem. Modele, które cieszą się największym zainteresowaniem to pufa Roxy i Snoopy. Modele te ze względu na zróżnicowanie pod względem wielkości można dopasować zarówno dla psów małych ras, jak i dla większych. Pufy zostały wypełnione silikonowym wkładem, który jest miękki, trwały, oraz co najważniejsze – nie odkształca się. Modele te zostały pokryte materiałem, który jest nie tylko przyjemny w dotyku, ale także posiada właściwości antyalergiczne i nie sprawia problemu podczas czyszczenia. Zarówno pufa Roxy jak i Snoopy dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych. Wyższy rant pufy podwyższa komfort użytkowania posłanie.
  2. Legowisko dla psa i kota prostokątne lub okrągłe. Modele te zostały wypełnione styropianowymi kuleczkami, które to są idealnym izolatorem ciepła. Nawet w przypadku, gdy podłoga w mieszkaniu czy domu często jest chłodna, pies lub kot korzystający z legowiska poczuje się w nim bardzo dobrze. Legowiska zostały wykonane z materiałów o właściwościach antyalergicznych a także bezpiecznych dla dzieci. Są bezproblemowe w utrzymaniu czystości. Modele te zostały wykonane ręcznie, co jest potwierdzeniem ich wysokiej jakości oraz trwałości. 
  3.  Poducha dla psa. Modele te cieszą się szczególnym zainteresowaniem dużych psów. To właśnie poduchy pozwalają na niezwykle komfortowy odpoczynek. Wykonane zostały z dobrych materiałów, które są trwałe i odporne na wiele negatywnych czynników. Wypełnienie w postaci kuleczek styropianowych idealnie izoluje ciepło, nawet wtedy gdy podłoga jest chłodna. Poduchy dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością można dopasować odpowiedni model do wielkości pupila.

Co jeszcze należy wiedzieć przed zakupem posłania dla psa lub kota?

Wiele osób wychodzi z założenia, że tak naprawdę pies czy kot nie potrzebują oddzielnego miejsca na odpoczynek. Nie jest to prawdą. Zwierze potrzebuje oddzielnego miejsca, w którym nie tylko może spać, ale także po prostu odpoczywać. Skóra psa, chociaż pokryta jest sierścią jest o wiele wrażliwsza od ludzkiej. Dlatego nie bez znaczenia jest to, z jakiego materiału zostanie wykonane legowisko i jakie posiada wypełnienie. Materiał powinien być z jednej strony przyjemny w dotyku i miękki, a z drugiej wytrzymały na zadrapania. Dobrze, aby materiał posiadał właściwości antyalergiczne oraz, by był wykonany ręcznie. Ma to bezpośredni wpływ na trwałość produktu. Polecanym wypełnieniem legowisk czy puf są styropianowe lub silikonowe kulki.

Kolejnym zagadnieniem jest to, gdzie tak naprawdę jest najlepiej umieścić legowisko. Oczywiście powinno się ono znajdować z dala od ciągów komunikacyjnych. Osoby często przechodzące obok posłania mogą rozpraszać pupila i sprawiać, że tak naprawdę jego odpoczynek nie jest dobry. Posłanie nie powinno znajdować się także w pomieszczeniu, w którym ciągle jest zapalone światło, czy w takim, w którym pobliżu znajdują się głośniki od telewizora. Najkorzystniej jest, aby odpoczynek zwierzęcia mógł odbywać się w odosobnieniu, oraz a pomieszczeniu w którym nie ma znacznych różnic temperatur, lub gdzie nie jest przesadnie zimno czy chłodno. Posiadając ku temu warunki można rozłożyć dwa a nawet trzy legowiska, które pupil będzie mógł wybierać w zależności od potrzeby.

Kolejną istotną sprawą, nad którą zastanawiają się właściciele psów jak i kotów, jest to jak często należy czyścić posłanie pupila. Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od samego psa czy kota. Są rasy, które uwielbiają kąpiele w kałużach i nie są typami czyścioszków. Są też takie rasy, które szczególnie dbają o higienę. Ogólnie przyjąć można, że legowisko w zależności od potrzeb należy dosyć często odkurzyć, a co najmniej raz w miesiącu należy wyprać. Wyprane legowisko powinno nie tylko być dokładnie wysuszone, ale także przewietrzone. Taki proces może potrwać, dlatego najkorzystniej na czas suszenia mieć drugie, zapasowe legowisko. Ważne jest to, by nie dopuścić by nasz pupil odpoczywał na mokrym posłaniu. Może mieć to w późniejszym okresie negatywny wpływ na zdrowie i być jedną z przyczyn chorób stawów. Dobrze dobrane legowisko to nie tylko komfort podczas odpoczynku, ale także i bezpieczeństwo dla naszego psa czy kota. Wybór go więc nie powinien być nigdy przypadkowy.

Ocena artykułu

Kliknij, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów - bądź pierwszym oceniającym!

Podziel się artykułem!

Dodaj komentarz

cztery + piętnaście =