Jak urządzić pokój dzienny?

5
(1)

Przeprowadzka to moment w życiu, na który czeka wielu ludzi. Mieszkanie z rodzicami lub współlokatorami przez wiele lat może okazać się uciążliwe. Dorosły człowiek ma swoje własne przyzwyczajenia i nie lubi, kiedy coś robione jest w inny sposób. Dzieląc miejsce zamieszkania z innymi, bardzo trudno jest interesować się wyłącznie swoimi sprawami oraz wieść niezakłócane przez nikogo życie prywatne. Aby zapobiec nieporozumieniom, warto zdecydować się na wyprowadzkę.

Mimo wielu zalet mieszkania samotnego lub z partnerem, dziećmi, należy pamiętać, że jest to bardzo duży krok w dorosłe życie, który wymaga dużych pokładów odpowiedzialności. Po wybraniu odpowiedniego dla siebie mieszkania trzeba dobrze przemyśleć jego wystrój. Kolory i meble muszą być dobrane, tak samo, jak dodatki, które domkną wystrój. Ta kwestia jest niesamowicie ważna szczególnie w salonie, który będzie sercem całego domu. Przed zaaranżowaniem wnętrza powinno się więc odpowiedzieć sobie na pytanie „jak urządzić pokój dzienny?”

Planowanie pierwszym krokiem do sukcesu

Wiele osób ceni sobie spontaniczność. Niestety, nie zda ona egzaminu w przypadku meblowania nowego mieszkania. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zmiany miejsca zamieszkania należy bardzo dokładnie obejrzeć dom. Pozwoli to na precyzyjne zaplanowanie tego, w jaki sposób zamierzamy zaaranżować wnętrze. Aby plan był jak najbardziej drobiazgowy, powinno się dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Dzięki temu zainteresowany będzie miał świadomość tego, jak w najlepszy sposób wykorzystać dostępne miejsce. To, jak urządzić pokój dzienny nie zależy tylko od preferencji domowników, ale też od wielu innych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Co jest ważne przy aranżacji wnętrza?

Jak powszechnie wiadomo, każdy człowiek ma inny gust. Mimo wielu podobieństw niemożliwe jest dogodzić wszystkim domownikom w każdej kwestii. Kiedy zastanawiamy się, jak urządzić pokój dzienny, należy więc schować sentymenty do kieszeni. Najważniejsze są dokładne pomiary. To one pomogą w doborze kolorów ścian i mebli, zawężając listę wyposażenia, z której później wybierzemy coś dla siebie. Na ciemne barwy mogą pozwolić sobie właściciele dużych salonów. Mogą one optycznie pomniejszyć pomieszczenie, dlatego najlepiej wykorzystać je tylko jako akcent, np. umieścić we wnętrzu granatowy mebel, pufę lub fotel.

Cena: 1730,00 zł

Dostawa: od 30 zł (48h)

Dostępne w materiałach: Skóra naturalna bydlęca

Pokoje o mniejszych wymiarach powinny zostać pozbawione ciemnych kolorów. Świetnie sprawdzą się w nich modne pastelowe barwy lub tradycyjna biała farba. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się większe i przestronniejsze. Przy wyborze farby do pokoju dziennego warto wybrać spokojne, stonowane warianty. Jest to miejsce, do którego domownicy przychodzą, aby się wyciszyć, dlatego najlepszym pomysłem są kolory jak najmniej krzykliwe. Jeśli lokatorzy nie lubią jasnego, prostego wystroju, dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ściany innym, ciemniejszym kolorem, np. czarnym lub bordowym, lub umieszczenie na niej tapety w oryginalne wzory.

Funkcje pokoju dziennego

Salon to nie zawsze tylko i wyłącznie miejsce spotkań domowników. Bardzo często musi pełnić także inne funkcje ze względu na niewielki metraż domu lub układ pomieszczeń. Najczęściej spotykaną konfiguracją jest pokój dzienny połączony z kuchnią i jadalnią. W takich przypadkach niezwykle ważne jest zorganizowanie. Warto podzielić pokój na kilka małych stref, każda przeznaczona do czegoś innego. Część telewizyjna powinna wyglądać jak tradycyjny salon, w którym po ciężkim dniu w pracy można zrelaksować się na ulubionym fotelu.

Cena: 278,00 zł

Dostawa: od 30 zł (48h)

Dostępne w materiałach: Modern Poliester

Kolejną oddzielna częścią powinna być kuchnia. To tam domownicy spotykają się, poszukując ulubionych przekąsek. Dobrym pomysłem jest więc za pomocą różnych dodatków odgrodzić tę sferę, którą niezwykle ciężko jest utrzymać w czystości, ponieważ ciągle coś się w niej dzieje. Zdarza się, że zamiast tradycyjnego stołu i jadalni ludzie decydują się spożywać posiłki na sofie przy stoliku do kawy. Nie jest to zdrowe dla kręgosłupa, dlatego warto jednak znaleźć miejsce na jadalnie, nawet niewielką przestrzeń w pokoju dziennym, gdzie zmieści się mały blat i krzesła ze stabilnym oparciem.

Salon sercem całego domu

To, jak urządzić pokój dzienny zależy od tego, jak i z jaką częstotliwością będziemy z niego korzystać. Bardzo często salon jest miejscem, w którym domownicy spędzają dużą część swojego czasu wolnego. Należy więc zastanowić się, co w takim pomieszczeniu umieścić. Jeżeli ma być to miejsce codziennego relaksu, warto zainwestować w wygodny fotel, który pozytywnie wpłynie na krążenie krwi i poprawi kondycję kręgosłupa. Przed dokonaniem wyboru warto jednak dokładnie go przemyśleć i dopasować wzór i kształt pufy do panującego wystroju.

Cena: 218,00 zł

Dostawa: od 30 zł (48h)

Dostępne w materiałach: Imperia Plusz

Jeśli lokatorzy lubią spędzać czas w pokoju dziennym, prawdopodobnie będą tam także przyjmować gości. Wygodna sofa, na której można przybrać jak najbardziej komfortową pozycję sprawi, że nikt nie będzie chciał opuścić salonu. Współcześnie wiele osób decyduje się na wspólne oglądanie filmów i seriali. Odpowiednim do tego miejscem jest salon, w którym najczęściej umieszcza się telewizor. W przypadku takich spotkań zaletą jest niewielka odległość, jaką trzeba przebyć między kuchnią a salonem. Niezapomniane emocje podczas seansu zapewniają między innymi ulubione zakąski.

Meble modne czy funkcjonalne?

Kiedy zaczynamy przygotowywać dom do powitania nowych lokatorów, dużą uwagę poświęcamy doborowi mebli. To one będą stanowić główną atrakcję pomieszczenia, zajmować dużą część jego miejsca. Każdy, kto stara się zaaranżować wystrój, musi więc zastanowić się, jakiego wyposażenia potrzebuje. Praktycznego, w którym znajduje się wiele szuflad, półek i innych skrytek do przechowywania przeróżnych bibelotów, a może modnego, wykonanego z solidnych materiałów, aczkolwiek prostego, pozbawionego ozdobników i szafek?

W pokoju dziennym doskonale sprawdzą się meble modułowe. Nie trzeba kupować całego zestawu, wystarczy wybrać elementy, które się przydadzą i zmieszczą w danym pomieszczeniu. Nie należy jednak przesadzać z ilością mebli, które optycznie zmniejszą pokój. Aby salon bezbłędnie odgrywał swoją rolę, trzeba w nim umieścić wyposażenie, które umożliwi domownikom wygodny wypoczynek. Narożniki, duże sofy i wersalki to uniwersalne rozwiązania, popularne od wielu lat. Nie tylko można na nich relaksować się w dzień, ale też zapewnić gościom ewentualne miejsce do spania. Kiedy miejsca jest niedużo, należy pomyśleć o fotelach. Ich niewielkie wymiary i zróżnicowane wzory znajdą swoich amatorów w każdym wieku.

Cena: 187,00 zł

Dostawa: od 30 zł (48h)

Dostępne w materiałach: Imperia Plusz

Odpowiednie oświetlenie

Nie tylko kolory ścian i dobrane do nich meble odgrywają dużą rolę w wystroju salonu. Odpowiednie oświetlenie to także część odpowiedzi na pytanie, jak urządzić pokój dzienny. Niestety, do komfortowego wykorzystywania uroków salonu, nie wystarczy światło sztuczne. To promienie słoneczne i łatwy do nich dostęp sprawią, że pomieszczenie będzie odpowiednim miejscem do relaksu. Jednakże nie należy przesadzać. W zależności od nastroju człowiek czasem woli przebywać w miejscach lepiej oświetlonych, innym razem lepiej będzie się czuł w cieniu. Powinno się więc zorganizować w salonie miejsca z większym oraz mniejszym dostępem do promieni słonecznych.

Oprócz oświetlenia naturalnego należy zapewnić sobie także to sztuczne. Przy jego umieszczaniu dobrze jednak zainteresować się, czy światło nie odbija się w ekranie telewizora, ponieważ może to być bardzo uciążliwe. Jeśli salon jest połączony z jadalnią, to nad stołem powinno się znaleźć główne źródło światła. Przy strefie przeznaczonej na odpoczynek także warto umieścić lampy, jednak już o znacznie mniejszej mocy. Sprawdzą się tutaj żyrandole z regulacją intensywności światła. Można wtedy na bieżąco dopasowywać moc do preferencji danego dnia.

Jak sprawić, aby wnętrze było przytulne?

Pokój dzienny to miejsce, w którym spędza się większość dnia, warto więc nad jego dekorowaniem spędzić dużo czasu. Niestety, meblościanki i sofa nie wystarczą, aby salon robił wrażenie przytulnego. To odpowiednio dobrane dodatki sprawią, że pomieszczenie stanie się sercem całego domu. Współcześnie wiele mebli ma awangardowy wygląd, dlatego już meble często okazują się dekoracjami. Dopasowane do sofy kolorowe poduszki we wzory ożywią każde wnętrze pomalowane na jasne kolory. Nietuzinkowy, różnobarwny dywan sprawi, że żadne pomieszczenie nie będzie nudne. Lampy biurowe o różnych rzadko spotykanych kształtach całkowicie odmienią każdy pokój.

Dla tych, którzy nie lubią bibelotów, poleca się fotele, pufy i worki sako, które stają się coraz bardziej popularne. Oryginalne wzory i materiały najwyższej jakości sprawdzą się zarówno we wnętrzu, jak i na tarasie lub balkonie. Kolorowy poliester i wygodny plusz nie tylko będą wyglądać oryginalnie, ale też pozytywnie wpłyną na stan zdrowia użytkownika. Wybór fotela nie powinien być spontaniczny, ponieważ to jego odpowiednie dopasowanie jest w stanie zapewnić najlepsze efekty. Szczęśliwie, szeroki wybór materiałów i kolorów to gwarancja zadowolenia każdego, kto szuka pufy dla siebie.

Cena: 352,00 zł

Dostawa: od 30 zł (48h)

Dostępne w materiałach: Modern Poliester

Fotel poprawiający stan zdrowia

Jak się okazuje, ozdoby i wyposażenie salonu mogą spełniać wiele funkcji, nie tylko urokliwie się prezentować. Często wybierane przez ludzi fotele cieszą się dużą popularnością ze względu na wiele wzorów, które z łatwością można dopasować do całej masy stylów aranżacji wnętrz. Solidne materiały, takie jak skóra to gwarancja wysokiej jakości wykonania i długowieczności pufy. Siedzisko można wykorzystać na różne sposoby. Oglądanie telewizji, czytanie książek, popołudniowa drzemka- wszystkie te czynności stają się o wiele przyjemniejsze w komfortowej pozycji, którą można zająć na odpowiednio dobranym fotelu.

Takie siedzisko jest w stanie poprawić stan zdrowia użytkownika, szczególnie fotele kształtem przypominające starodawne szezlongi. Ich wydłużony kształt to idealne miejsce na zmęczone nogi, w których od razu polepsza się krążenie, a ryzyko powstania żylaków jest zminimalizowane. Dzięki stabilnemu oparciu możliwy jest całkowity relaks ciała i organizmu. Cały dzień napięte mięśnie kręgosłupa wreszcie mogą się rozluźnić, dlatego odpowiadając sobie na pytanie, jak urządzić pokój dzienny, warto wziąć pod uwagę fotel lub pufę.

Cena: 309,00 zł

Dostawa: od 30 zł (48h)

Dostępne w materiałach: Imperia Plusz

Ocena artykułu

Kliknij, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Brak głosów - bądź pierwszym oceniającym!

Podziel się artykułem!

Dodaj komentarz

7 + 1 =